Nasıl Bir Web Site ?
11 Kasım 2017 294 Görüntülenme

Nasıl Bir Web Site ?

Neden bir web sitesi sorusu aklımızı artık kurcalamıyor. Kesenin ağzını şöyle veya böyle açmaya niyetlendik ve bir web sitesi tasarlatmaya karar verdik. Peki, ama nasıl bir web sitesi tasarlatmalıyız?

Atak Teknolojiye gelen müşterilerimizin nasıl bir web sitesi sorusunu yıllardır üç sacayak kuralıyla açıklamışımdır. Bana göre iyi bir web sitesi görsel bütünlüğe sahip olmalı, aramalarda bulunur olmalı ve sağlam bir teknik desteği istenilen anda alabilmelidir. Bu üç sacayak kuralı web sitelerinin olmazsa olmazı temel taşlarıdır.

Şirketinizin veya şahsınızın ürün ve hizmetlerini hatta fikirlerinizi sunacağınız web mecrası girildiğinde her şeyden önce müşteri adayına – ziyaretçiye güven vermelidir. Web siteniz üzerindeki güven tesisi ilk beş saniye içerisinde tesis edilecektir. Kullanıcı sitenizi göz ucuyla ziyaret edip güveni alamaması halinde sizi terk edecektir. Özellikle template – hazır site yapıları hususen şirketler için sağlıklı izlenim bırakmayacaktır. Site lisanı haliyle ziyaretçilerine bu şirket sunumunu geçiştirmiş, parası yok, markalaşma kültürüne sahip değil, eli sıkı, tedarikçilerini iyi analiz edemiyor vb. birçok olumsuz izlenim bırakacaktır.  Nasıl ki Yüce Yaradan tek yumurta ikizlerini dahi farklı farklı yaratmış bu hikmetten yola çıkarak ortaya konan web tasarım sanatının görsel olarak bütün ve özgün olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Kuracağınız web sitesi mutlaka arama motorlarına özellikle Google’a uyumlu yapılması gerekmektedir. Siz bir mağaza açarken İstanbul da  İstiklal Caddesi’nde İzmir’de Alsancak’ta, Kocaeli de Fethiye Caddesi’nde mi açmak istersiniz yoksa kuş uçmaz kervan geçmez dağ başında mı mağaza açarsınız? Üstelik mağaza açma maliyetleriniz tıpkı inşaat maliyetleriyle aynı olduğu halde. Elbette ki ziyaretçi oranı yüksek cadde ve mağazalar, iyi optimize edilmiş web siteleriyle aynı kulvardadır. Arama motoru optimizasyonu veya web sitelerinin aramalarda daha önde çıkmasıyla ilgili konumuzu ilerleyen bölümlerde ele alacağız.

Diyelim ki mükemmel bir web sitesi kurdunuz hem görsel bütünlüğe sahip hem de aramalarda en önlerde çıkıyorsunuz. Muhakkak bu bir başarıdır fakat orta ve uzun vadede sağlıklı teknik destek almadığınız zaman sürdürülebilinir bir başarı değildir. Gerek teknolojinin hızla değişimi gerekse yayın sürecinde yaşayabileceğiniz aksamaları anlaşmış olduğunuz web tasarım firması çözecektir. Burada özellikle web tasarım firması çözecektir sözünü kullanmaktayım çünkü bireysel çözümler size yardımcı olan deha dahi olsa sürdürülebilir değildir. Tecrübeyle sabittir ki bireysel – freelance web tasarımcı tercihinde bulunmanız halinde tasarımcınız ya işte olacak, ya uykuda, ya tatilde olacaktır. Şimdiye kadar bu tarz bir olumsuzlukla karşılaşmamış olabilirsiniz. Benden söylemesi bu durumlara siz siz olun hazırlıklı olun.

Yazar hakkında

Bunları da beğenebilirsin

Web Tasarım

İnternette Pazarlama

Yeni nesil ticari anlayışı ne üretirsem satarım algısını bırakın yaşamayı hayal bile edemez. Günümüzde artık rekabet küreselleşti ve arz talebin çok fazla üzerinde.  Teknoloji ve internetin baş döndürücü gelişimi, küreselleşen

Domain

.am Domain Teknik Özellikleri

Domain Tescili Uzantı : am Ülke : Armenia Min. Karakter : 2 Max Karakter : 63 Min. Kayıt Periyodu : 1 yıl Max. Kayıt Periyodu : 5 yıl Min NS

Domain

Domain Kime Ait ?

Domain kaydı esnasında alan adının hak sahibini, finansal ve teknik sorumlusunu belirlemek için oluşturularak, kayıt yazmanı aracılığı ile kayıt firmasına iletilen ve içerisinde şahıs veya firma bilgileri detaylarını barındıran veriler