Whois Nedir?

Whois Nedir?

WHOIS, Internet kullanıcılarına bilgi hizmetleri sağlamak için yaygın olarak kullanılan, TCP tabanlı bir işlem tabanlı sorgu/yanıt protokolüdür. Domain ve IP hakkında kullanıcıya bilgi vermek amacıyla kullanılmaktadır. Alan adının ve IP adresinin kuruluş, tarih, durum vb. bilgiler içermektedir. Whois ile aynı zaman da alan adının tescile müsait olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Whois bir web servisi olup TCP 43. porttan çalışır. Whois uygulamalar ile whois servisin 43. portundan sorgu gönderir. Whois server sorguyu işleyip whois bilgilerini döndürür.

Whois sorgusu yapabileceğimiz bir çok servisler var. Bunlardan bazıları;

whois.atakteknoloji.com

Bu web servisleri üzerinden domain ve IP sorgusu yapabilirsiniz. Örneğin; atakteknoloji.com alan adını sorguladığınızda alan adı ile ilgili bilgileri (kayıtçı kuruluş, başlangıç/güncelleme/bitiş tarihleri, alan adı durumu, iletişim bilgileri) görebileceksiniz.

Yazar hakkında

Bunları da beğenebilirsin

Nasıl Yapılır? 0 Yorum

Domain Marka Tescili

Domain Marka tescilinin amacı, özel yasa ile getirilen korumadan yararlanmak anlamındadır. Tescilsiz bir markanın, hak sahibi olmayan bir kişi tarafından tescil için başvuru yapılması veya tescil ettirilmesi hallerinde, gerçek marka

Domain 0 Yorum

Youtube:

youtube.com

Genel 0 Yorum

Kocaeli Web Tasarım

Atak Teknoloji web tasarım departmanı 2003 ten itibaren 2000 e yakın kurumsal ve bireysel web sitesi tasarlamış olup, ağırlıklı olarak İzmit – Gebze – Kocaeli başta olmak üzere yurtiçinde ve

0 Yorum

Henüz yorum yok!

Haydi durma ilk sen bu yazıyı yorumla!

Cevap bırakın