Wildcard SSL Sertifikası Nedir?

Wildcard SSL sertifikaları, sınırsız sayıda alt alan adlarını ve sitenizin URL’sini güvenli hale getirmenize olanak sağlar. Bu özellik, aynı etki alanındaki birden fazla siteyi veya sayfayı barındıran veya yöneten herkes için çok avantajlı bir çözümdür. Örneğin, tek bir Wildcard sertifikası ile www.ornek.com, blog.ornek.com, mail.ornek.com, shop.ornek.com şeklinde tanımlanan alan adlarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Sertifikanızı, ayrıca geçerlilik süreci boyunca sınırsız alt alan adı için de kullanabilirsiniz. Sertifikanın bir defalık maliyeti, ileride ekleyebileceğiniz ek alanların maliyetini telafi eder. Normalde her bir alan adı için bir SSL sertifikası alınıp kurulmaktadır. Bu durumda birden fazla, hatta belki de onlarca subdomaini olan kuruluşların her bir subdomain için ayrı ayı SSL sertifikası alıp kurması gerekir. Bu maliyetli, zaman alan ve karmaşaya yol açabilecek bir yöntemdir. Oysa Wildcard SSL Sertifikası ile bunu tek bir seferde sağlama şansınız bulunmaktadır.

Wildcard SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

Bir Wildcard SSL sertifikası, yapısal olarak diğer sertifikalara benzer ve aynı seviyede güvenlik sağlar. Wildcard sertifikaları, talebinizi gönderdiğinizde bilinen ad ve tüm alt alan adlarını belirttiğiniz seviyede koruma altına alır. Bilinen adın solundaki alt alan adı alanına bir yıldız işareti (*) eklemeniz yeterli.

Normal SSL sertifikalarında, alan adını www.alanadı.com olarak belirtirken, Wildcard SSL de CSR oluşturma aşamasında *.alanadi.com olarak belirtilmelidir. Yani ana alan adınızın başına yıldız “*” eklemeniz gerekmektedir. Bu şekilde, alan adına ait sonradan açılacak olan tüm alan adlarını kapsamış olacaktır.

Hosting hizmetiniz Atakdomain’ de ise, SSl alımlarında sizin herhangi bir işlem yapöanıza gerek kalmadan kurulum işlemlerini Atakdomain sağlamaktadır. Kurulum, her bir subdomain için ayrı ayrı yapılmaktadır. Bu sebeple, kurulum yapıldıktan sonra tekrar subdomain tanımlamak isterseniz, Atakdomain destek ekibi ile iletişime geçerek bilgi vermeniz yeterli olacaktır.

 

Wildcard SSL Sertifikası İçin CSR Nasıl Oluşturulur?

SSL sertifikası kurulumunda ilk aşama CSR kodu oluşturmaktır. CSR kodu oluşturmak sunucu tarafında kullanılan web hosting yönetim programına göre değişiklik göstermektedir. Şayet internet sitenizin barındırılmasını bir Internet Servis sağlayıcısı – Hosting firması üzerinde yapıyorsanız, bu hosting firması size SSL sertifikası kurulumu için gereken CSR kodu bilgisini verecektir.

SSL için CSR kodu oluşturma işlemi ile ilgili detaylara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 • Wildcard SSL sertifikası için cPanelde CSR kodu nasıl oluşturulur?
 • Wildcard SSL sertifikası için Plesk Panelde CSR kodu nasıl oluşturulur?
 • Wildcard SSL sertifikası için Internet Information Service(IIS) üzerinden CSR kodu nasıl oluşturulur?

CSR kodu oluşturulurken dikkat edilmesi gereken hususlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

LİNK : www.atakdomain.com/ssl-sertifikalari

Atakdomain’de aşağıdaki Wildcard sertifikalarını sipariş edebilirsiniz

 • RapidSSL Wildcard Certificate
 • GlobalSign AlphaSSL Wildcard
 • thawte Wildcard SSL Certificate
 • GeoTrust True BusinessID Wildcard Certificate
 • Comodo SGC Wildcard SSL
 • eTugra Standart Wilcard
 • GlobalSign DomainSSL Wildcard
 • eTugra Premium Wilcard
 • GlobalSign OrganizationSSL Wildcard

Yazar hakkında

Bunları da beğenebilirsin

SSL Sertifikası

Ssl sertifikası nedir ?

Secure Sockets Layer – SSL Sertifikası  kısaca tanımlarsak; Server ile  kullanıcı arasındaki veri alışverişini şifrelemeye yaramaktadır.  Tek Domain SSL Sertifikası Birdomainin güvenliğini sağlamak için gerekli SSL sertifikasıdır. Multidomain SSL Birden fazla

SSL Sertifikası

Apache Sunucularda SSL Sertifikası Kurulumu

Merhaba, bu yazımızdaApache Web sunucusu için sertifika talebinin nasıl yapıldığına ve SSL sertifikasının nasıl kurulduğunu anlatacağız. Apache Sunucularda SSL sertifikası oluşturma işlemi çok kolaydır.   Mod_ssl ile Sertifikanızı Apache’ye Yüklemek

SSL Sertifikası

Plesk kontrol paneliniz üzerinden CSR kodu oluşturma için tıklayınız

Bir Plesk 12 Sisteminde bir CSR oluşturmak için aşağıdakileri yapın: 1. Plesk Panel’e giriş yapın. Bir Plesk 12 Sisteminde bir CSR Oluşturmak için aşağıdakileri yapın. 2. “Barındırma Hizmetleri” altında, “Etki